Botoks Hakkında Merak Ettikleriniz

admin , Şubat 4, 2009 Yazdı

BOTOKS NASIL OLUŞUR?
Gülme, kızma, şaşırma, gözleri kısma gibi hareketler sonucu yüzümüzdeki mimik kasları hareket eder ve buna bağlı olarak üzerindeki ciltte de kırışıklıklar oluşur . Yıllar içinde bu hareketlerin tekrarlanması sonucu ciltte oluşan kırışıklıklar kalıcı hale gelir. Kişinin mimiklerini kullanma alışkanlığı, güneşe maruz kalma süresi, cilt ve kas yapısı, yaş ve cinsiyetine göre bu kırışıklıklar da değişik derecelerde olur.

BOTOKS NEDİR?
Botoks uygulamasında kullanılan madde, Clostridium botulinum adlı bakteri tarafından salgılanan bir proteindir. Bu madde sinirlerden kaslara olan elektriksel iletiyi bloke ederek, uygulanan bölgedeki kasın fonksiyonunu geçici olarak azaltır veya yok eder. Kas fonksiyonunu kaybedip kasılamayınca, üzerindeki ciltte oluşan kırışıklıklar da azalır veya yok olur, ve bu dönem içinde cilt kendisini toparlama fırsatı bulur.

BOTOKS NE DEĞİLDİR?
Botoks bir mucize değildir. Yüzünüzde kalıcı olarak hiçbir değişiklik yapmayacaktır. Ayrıca sizi 20 yıl önceki görünümünüze de kavuşturmayacaktır. Botoks uygulamaları sadece yüzünüzün belli bölgelerindeki kırışıklıklarda düzelme sağlar.

BOTOKS NERELERDE KULLANILIR?
– Alın bölgesindeki yatay çizgiler,
– İki kaş arasında yer alan ve çatık kaş görünümüne yol açan çizgiler,
– Her iki kaş yan taraflarının yukarı kaldırılması
– Her iki göz yan tarafında yer alan ve yüz yaşlanmasını gösteren çizgiler ve kırışıklıklar ( kaz ayağı çizgileri ) ,
– Alt göz kapağındaki çizgiler ve kısık göz şikayetinin düzeltilmesi,
– Burun köküne yakın yer alan yatay çizgiler,
– Burun ucunun kaldırılması ,
– Gülerken üst dişetinin görünmesi,
– Üst ve alt dudaktaki dikey çizgiler ( sigara içimi çizgileri ),
– Dudak köşelerinin yukarıya kaldırılması ,
– Alt dudak ile çene arasındaki yatay çizgi,
– Çene cildinin daha pürüzsüz hale getirilmesi,
– Boyundaki yatay çizgilerin ve dikey bantların tedavisi,
– Eller, ayaklar, yüz ve koltuk altındaki aşırı terlemenin tedavisi için Botoks kullanılabilir.

BOTOKS PAHALI MIDIR?
Botoks uygulamaları estetik ameliyatlar ile kıyaslandığında çok daha ucuz bir uygulamadır.

BOTOKS NASIL UYGULANIR?
Botoks maddesi çok ince uçlu özel iğneler ile birkaç noktadan kas içine enjekte edilir. Uygulama esnasında hastayı rahatsız eden bir ağrı şikayeti oluşmaz. Tüm uygulama 10 dakika sürer.

BOTOKSUN ETKİSİ NE KADAR SÜRER?
Botoks”un etkisi uygulamadan 3-7 gün sonra başlar ve bu etki üç-dört ay devam eder. Uygulamaların sayısı arttıkça Botoks”un etkisi 12 ay kadar devam edebilir.

BOTOKS ZARARLI MIDIR?
Botoks 15 yıldır estetik amaçlı olarak kullanılmaktadır. Kas hastalıklarında kullanımı ise çok daha eskiye dayanmaktadır. Bu süreler içinde Botoks”un hiçbir yan etkisi saptanmamıştır. Amerikan ilaç araştırma dairesi FDA”nın da onayladığı Botoks tüm dünyada yaygın olarak kullanılmaktadır.

BOTOKSU KİMLER UYGULAR?
Botoks bu konuda eğitim almış uzman doktorların uygulaması gereken bir ilaçtır. Aksi taktirde , hem etkisi tam olmayabilir hem de geçici göz kapağı düşüklüğü gibi problemler ortaya çıkabilir.

RİSK VAR MIDIR?
Bu konuda eğitim almış ve deneyimli bir uzman tarafından yapıldığında botoks uygulamasının riskleri yok denecek kadar azdır. Uygulamadan sonra geçici baş ağrısı görülebilir. Çok nadir olarak genellikle yanlış uygulamaya bağlı kısa süreli göz kapağı düşüklüğü görülebilir.

BOTOKS UYGULAMASINA DEVAM EDİLMEZSE KIRIŞIKLIKLAR HAHA KÖTÜYE GİDER Mİ?
Hayır. Kırışıklıklar yavaş yavaş eski haline döner, hatta eskiye göre daha iyi durumda da kalabilir.

BOTOKS UYGULAMASI SONRASI DİKKAT EDİLECEKLER
Botoks uygulamasından hemen sonra yüz yıkanabilir ve her türlü makyaj ürünü kullanılabilir. botoks uygulamasından sonra, enjeksiyon yapılan bölgelere iki gün masaj yapılmamalı, özellikle makyaj temizlenirken o bölgeler fazla ovuşturulmamalıdır. Yine iki gün için aerobik, step gibi egzersiz programlarına ara verilmelidir.

Kaynak: www.ciltbakim.net

Yorum Yazınız.