Günde 80 Tel Saç Dökülür – Saç Dökülmesi

admin , Şubat 5, 2009 Yazdı

Günde 80 Tel Saç Dökülür – Saç Dökülmesi

İTALYAN Dermatoloji Uzmanı ve Bologna Üniversitesi Dermatoloji Bölümü’nde görev yapan Antonella Tosti, geçtiğimiz günlerde bir seminer vermek üzere İstanbul’daydı. Deri ve Zührevi Hastalıklar Derneği’nin düzenlediği etkinlikte Türk dermatologlara eğitim veren Tosti, seminer öncesinde saç sağlığı konusunda ipuçları verdi.

30 yıldır saç sorunlarıyla uğraşan Tosti’ye göre insanlar saçlarıyla ilgili herhangi bir problem olduğu zaman kime başvuracaklarını bilmiyorlar. Bunun bir dermatolojik sorun olduğunu, mutlaka bir uzmana görünmeleri gerektiğini söylüyor. Tosti’nin en çok karşılaştığı saç sorunu ise erkeklerde kellik. Saç dökülmesinden şikâyetçi olan kadınları da uyarıyor: “Özellikle mevsim dönümlerinde günde 80’e kadar saçın dökülmesi normaldir. Bir telin düşmesinin sebebi, arkasından yenisinin geliyor olmasıdır.

Saçlarınız bundan fazla dökülüyorsa bir uzmana danışabilirsiniz.” Bir diğer önemli sorun ise kepeklenme. Bunun için saçların her gün yıkanması gerekiyor. Ama sık sık şampuan değiştirmek de saçı kötü yönde etkileyebilir. Çünkü Tosti’ye göre yağlanma veya kepeklenme, hayat boyu devam edebiliyor. Ayrıca saçlarının yıpranmasını önlemek isteyenlere saç kremi kullanmaları gerektiğini hatırlatıyor. Böylece hava kirliliğinden veya güneşten az da olsa korunmak mümkün.

Yorum Yazınız.