Zehirin Mucizevi İlaca Dönüşümü Botox

admin , Şubat 5, 2009 Yazdı

Zehirin Mucizevi İlaca Dönüşümü Botox – Botoks

Son yüz yılda botoks cilt gençleştirme tedavilerinde bir çığır açtı.

Botoks,Botox,Estetik,Cilt BakımıBotoks konusunda doğru ve yanlış çok bilgiler yazıldı, zaman zaman son yüzyılın en mucizevi ilacı olarak tanımlanırken, zaman zaman şeytani bakışların başlıca nedeni olarak çok suçlandı. Son sözler ve 25 senelik araştırmaların sonuçları ise 8-11 Nisan tari hleri arasında İspanya Madrid’deki Botoks Kongresi’nde konuşuldu. Başta botoksun kaşifleri Dr. Carruthers ve eşi, Dr. Philip Levi ve dünyadaki en iyi ve en fazla botoks yapan 500 kişilik uzman doktor grubunda, Türkiye’den Cilt Hastalıkları Uzmanı Dr. Melisa Eczacıbaşı ve beş başarılı Türk doktorumuz da davetli idi. Dr. Eczacıbaşı bu kongrede konuşulan ve tartışılan en son yenilikleri sizler için anlattı.

100 milyon dolarlık kampanyanın baş oyuncusu: Botox

İnsanoğlu zehirle güzelleşmeyi ve daha güzel görünmeyi çok eski yıllarda keşfetmiştir. Eski Roma medeniyet döneminde kadınlar güzelavratotu isimli zehirli otlardan elde ettikleri sıvıyı gözlerine damlattıklarını ve bu sayede bir damla sıvının bile göz bebeklerini büyüttüğü ve parlattığı gözlemlenmiştir. Son yüz yılda ise botox cilt gençleştirme tedavilerinde bir çığır açmıştır. Bugüne dek hiçbir estetik yöntem bu denli şöhretli ve popüler olmamıştır. Hele 2000 yılında FDA tarafından onaylanması sonucunda 100 milyon dolarlık kampanyanın gizli baş kahramanı yine botoks estetik ve kozmetik olarak açıklandı,

Allergan firmasının Amerika’da yeni pazarlama ve satış stratejileri ise kozmetik piyasasını alt üst etti, çok şeyler konuşuldu, botox mahkemeleri çıktı, baş manşetlerde yer aldı, dünyanın en ünlü oyuncuları ve tanınmış kişilere TV’de canlı yayında uygulanmalar yapıldı. Ophrah, Madonna ve Türkiye’den Seda Sayan’a hiç çekinmeden milyonlarca kişinin gözleri önünde uygulamalar yapıldı. Kozmetik dünyası botox kremi adı altında değişik kremler üretmeye başladı ama hiç o kadar başarılı olmadı, sonuçta her fırsatta botoks yine aklandı, baş tacı edildi. Son sözler ise Madrid’de konuşuldu. Dr. Eczacıbaşı bu konudaki son yenilikler ve olabilecek alternatif tedavi şekillerini açıkladı. Bu konudaki bazı başlıklar…

Botoxun uzun süreli kullanımı ve tekrarlanmasının hiçbir yan etkisinin olmadığı ve 15 sene boyunca senede 3 kez düzenli uygulanma yapılan kişilerde hiçbir yan etki ve bağışıklık gelişme görülmediği tespit edildi.Uzun süreli kullanımın kesinlikle güvenli olduğu tartışıldı ve kabul görüldü.

* Tek yumurta ikizi olan en az 5 çift kız kardeş üzerinde yapılan 13 senelik çalışmanın sonucu ise senede 3 kez düzenli bir şekilde botox yaptıran kız kardeşlerde senede 2 kez ve daha düzensiz botoks yaptıran o bir kız kardeş grubuna nazaran kardeşlerin ciltleri ve görüntülerinin en az 10 yaş daha genç göründükleri ve yüzlerinde çok daha az sarkma görüldüğü açıklandı.

* Botoxun alın ve saçlı deri bölgesindeki aşırı terlemelerin tedavilerinde en az koltuk altı ve ellerdeki aşırı terleme tedavileri kadar başarılı sonuçlar sağlanacağı gözlemlendi.

* Özellikle kaş ve göz kapaklarında asimetrisi olan kişilerde doğru botoks uygulanması ile bu asimetrilerden büyük ölçüde kurtulabileceği görüldü.

* Göz şekli ve yapısı küçük olan özellikle Asya tipi çekik göz şekline sahip olan kişilerde botox uygulanması ile bir dereceye kadar gözleri büyütebileceği, tedaviden önce ve sonra resimlerinde bariz bir şekilde gözlemlendi ve sonuçlar son derece beğenildi.

* Burun her iki yan tarafındaki kasların aşırı çalışması sonucunda burun üstündeki dikey çizgilerin botoks uygulanması sonucunda geçebileceği, özellikle burun uç kısmı düşük olan ve burunla dudak arasındaki mesafenin çok uzun olmayan kişilerde buruna daha kalkık ve estetik bir görüntü sağlanabileceği tespit edildi.

* Gülmek sonucunda dış etleri çok fazla görünen ve bu görüntüden aşırı rahatsızlık duyan kişilerde botox uygulanması ile bu hoş olmayan görüntüden kurtulabilecekleri gözlemlendi.

* Dudak üstündeki yaşlılık ve sigara çizgilerinin botox uygulanması ile önemli derecede azalabileceği ve rahatlayabileceği,yanlış kişiler tarafından uygulanmalar ise bu bölgede yan etkileri yol açabileceği tartışıldı.

* Dudak alt bölümündeki kasların aşırı derecede faaliyetleri sonucunda dudak uçlarının aşağıya doğru sarkabileceği ve yüze daha yorgun ve yaşlı görüntü verebileceği botoks uygulaması ile bu sorunun önemli bir derecede azalabileceği ve yüze daha genç göstereceği açıklandı.

* Yaşın ilerlemesi ile birlikte özellikle çene bölgesinde kasların aşırı ve kontrolsüzce kasılması nedeni ile konuşurken bölgelerde çukurların oluşabileceği ve bu çukurların çene bölgesindeki botox uygulaması ile geçebileceği önce ve sonra resimleri ile gösterildi.

* Boyun bölgesindeki bant şeklindeki oluşumların botoks uygulanması ile rahatlatabileceği ve bu kaslar rahatlayıp gevşediğinden yüz bölgesindeki sarkmaların toparlandığı ve yüze lifting etkisi sağlanabileceği gözlemlenmiştir.

* Çene bölgesine seri şeklindeki bazı botoks uygulamaların sonucunda yüze hafif bir lifting ve toparlama etkisi sağlayabileceği gözlemlenmiş, yanlış uygulamalar ise yan etkiler verebileceği tartışıldı.

* Boyun bölgesindeki dairesel çizgilerin botox ile açılabileceği,yanlış uygulanmalar ise yutma zorluğu gibi sorunlara yol açabileceği konuşuldu.

* Yüzün bazı bölgelerinde botox ve dolgu maddesi birlikte kullanıldıklarında çok daha başarılı ve yüz güldürücü sonuçlar gözlemlendiği ve botoksun etki süresi da bu sayede uzadığı gözlemlenmiştir. Bu bölgeler arasında özellikle kaş arası ve dudak üstüdeki sigara çizgileri yer alıyor. Çok derin çizgilerde botoks uygulanması ile çizginin % 70 geçeceği ve geriye kalan çizgi dolgu maddesi ile doldurulduğunda botoxun etkisinin en az 8 aya kadar uzayabileceği tespit edilmiş.

* Botox’un özellikle migren, baş ağrısı, gözdeki şaşılık, göz çevresindeki tikler, asimetri, yüz felci, nörolojık hastalıklar, bazen meme kaldırma tedavisinde de bir o kadar popüler olduğu ve başarılı sonuçlar sağlanacağı gözlemlenmiş.

* Botoks ‘a özellikle Amerika’da kadınlarda olduğu kadar erkekler tarafından da çok büyük rağbet görüldüğü ve erkeklerde de çok başarılı sonuçlar sağlandığı gözlemlenmiştir. Piyasaya hiçbir botoks etkili kremin hiçbir zaman botoxa benzer bir etki sağlanmadığını ve ancak cildin en üst tabakasının yumuşatabileceği, hiçbir şekilde kırışıklıkları geçiremeyeceği tartışıldı ve onaylandı.

Bir Yorum “Zehirin Mucizevi İlaca Dönüşümü Botox”

  1. fatma
    12:44 ,Mayıs 25th, 2010

    slm ben 38 bayanım yasındayım bende yaptırmak istiyorum nerde yaptırcamı bilmiyorum tabikde uzman ekip tarafından yapılasını istiyorum cünki uzman ellerde olmayaınca kötü görüntüler oluyo bu beni korkutuyo ve botoxs sonrası bir bakım falan varmı yoksa normal hayata devam;mı. bide fiyatını ögrenmek istiyorum kalıcı nekadar gecici nekadar beni bilgilendiriseniz cok sevinirim hoşcakalın teşkler

Yorum Yazınız.