Bronz bir Tene Sahip Olmak için Solaryum

admin , Şubat 5, 2009 Yazdı

Bronz bir Tene Sahip Olmak için Solaryum – Solaryum

Yaz mevsimine beyaz tenle başlamak istemiyorsanız, alternatiflerinizden birisi de solaryum salonlarıdır. Bilim adamların ın güneş ışınlarındaki fazla miktardaki UV”den (ultraviyole ışınları) korunmanın önemini vurgululuyorlar. Güneş yağları, güneşten gelen zararlı UV ışınlarını süzüyor ve cildinizi bronzlaştıracak miktarda ışını geçiriyorlar. Bilim adamları ve kozmetik ile uğraşanlar, zararlı miktarların çok altındaki UV ışın üreten “yapay bronzlaştırıcı” solaryum makinelerini ürettiler. Solaryumlar, her mevsim bronz bir tene sahip olmak için gereken UV”yi sağlıyor. Solaryumlara olan talep de her geçen gün biraz daha artıyor.

Solaryumun iki temel parçası vardır. Enerji sağlayan ünite ve ışınları üreten lambalar. Ultraviyole hakkında bilgi sayfalarımızda var. UV A ve UV B bronzlaşmada en çok rol oynayan ışınlar. UV A daha az enerjili olduğunda özellikle lamba ve reflektör olarak bulunuyor ve yüze uygulamada kullanılıyor. UV B lambaları ise UV A lambaları ile birlikte solaryum yatakları veya kabinlerinde uygulanmakta.

UV ışınları vücutta D vitamini yapımını sağlayan kaynaktır. Vücuda kalsiyumun emilmesi ve kemik erimesini önlemede büyük rol oynar. Doktorlar, solaryumun güneşin zararlı etkilerini içermediği görüşünde birleşiyorlar. İnsanlar, solaryum sonrasında kendilerini daha güzel ve bakımlı hissediyorlar. Bu da menapoza ve antopoza girenlerin, kendilerini daha sağlıklı hissetmelerine neden olarak, cinsel yaşamlarına da yansıyor.

Özellikle, kadınların bugüne kadar güneş ışınları ile elde ettiği bronzluk; artık solaryum sayesinde daha sağlıklı yollardan vücudumuzu yıl boyunca kaplıyor. Solaryuma her girişte, ne kadar kalınacağı ve hangi sıklıklar ile girileceği uzmanlarca belirlenir. Bu belirlemede cilt rengi ve diğer bazı faktörler rol oynar. Eğer belli programların dışına çıkılırsa ciddi zararlara neden olur (ciltte lekeler ve cilt kanseri). Ortalama, yılda 10-20 seans normal kabul edilmektedir.

Bir tür UV lambası yenidoğan bebeklerdeki sarılık tedavisinde de kullanılmaktadır. Solaryumda dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var, makyajla solaryuma girilirse alerjiye neden olabiliyor. Doktorlar, özellikle ilk üç seansın önemli olduğunu, kişinin güneşe olan alerjisinin ölçülmesi gerektiğini vurguluyorlar. Her seans sonrası solaryum yatakları veya kabinleri dezenfekte edilmelidir. Mantar enfeksiyonlarını, özellikle bu yolla bulaşabilir.

Yorum Yazınız.