Solaryum Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

admin , Şubat 4, 2009 Yazdı

Solaryum Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

 • Aynı gün içerisinde hem güneşe çıkıp hem de solaryum seansına girebilir miyim?

Kesinlikle hayır.Ortalama olarak 20 dk”lık bir solaryum seans 3 saatlik bir güneş banyosuna denk gelmek tedir.Bu nedenle günlük dozu aşmak zararlı olacağı için solaryuma girilen aynı günde güneşe çıkılması sakıncalıdır.

 • Solaryumda neden vücudumun her bölgesi eşit oranda yanmıyor?

Vücudun kol içleri ve alt bacak bölümlerinde pigmentler az olduğu için, bu bölgelerdeki bronzlaşma vücudun diğer bölgelerine oranla daha yavaştır. Bu bölgeleri eşitlemek için makineye girmeden önce, hem cilde kaybettiği nemi geri veren hem de bronzlaşmayı hızlandıran solaryuma özel kremlerden kullanılması tavsiye edilir.

 • Solaryum seansından sonra duş almak sakıncalı mıdır?

İşte bu tamamen bir dedikodudan ibarettir.Güneşte olduğu gibi solaryumda da bronzlaşma cildin üzerinde değil, cildin alt tabakasında gerçekleşir.Dolayısıyla seanstan sonra duş alındığında rengin akacağı veya yok olacağı gibi bir durum söz konusu bile değildir. Aksine , vücudunuzun sağlığı ve ferahlığı açısından ılık suyla duşunuzu gönül rahatlığıyla alıp,sonrasında da nemlendiricinizi sürebilirsiniz.

 • İstediğim bronzluğa eriştikten sonra ne kadar süreyle rengimi muhafaza edebiliyorum?

En son girdiğiniz solaryum seansından sonraki 2 ila 4 haftaya kadar renginizi muhafaza edersiniz. 28 günlük bir süreçte cilt kendini yenilediği için 15 günde bir koruma seanslarına girmenizde fayda vardır. Solaryum sonrası kullanılan nemlendirici ürünlerle de bronzluğunuzun süresini uzatabilirsiniz.

 • Güneşte bronzlaşmakla solaryumda bronzlaşmak arasında ne gibi farklar var?

Her iki durumda da alınan UV ışınları aynı gibi gözükse de güneşte alınan ultraviyole miktarını önceden belirleyemeyiz. Dış etkenler (günün hangi saatinde,hangi mevsimde,hangi şehirde güneşlendiğiniz, hava kirliliği, rüzgar, ozon tabakasının delinmesiyle çoğalan zararlı güneş ışınları) güneşte alacağınız UV ışınlarının miktarını belirlenemez kılmaktadır. Kaldı ki en son teknolojiyle donatılmış solaryum makinelerinde güneşteki zararlı UVC ışınlarını almazsınız ve yine UVA ve UVB ışınları optimal fayda sağlayacak şekilde kombine ve filtre edilmiştir.

 • Solaryuma girerken güneşte kullandığım ürünleri kullanabilir miyim?

Hayır. Solaryuma girerken sadece solaryuma özel kremler kullanılabilinir. Bunlar cildin kaybettiği nemi geri kazandırırken,aynı zamanda rengin kalıcılığını arttırırlar. Güneş kremleri solaryuma girerken kullanıldığı takdirde, ciltte leke bırakma olasılığı yüksektir.

 • Adet (regl) döneminde solaryuma girilir mi?

Kanamanın yoğun olduğu ilk 3 gün boyunca solaryuma girilmesi tavsiye edilmez. Sonrasında herhangi bir sakıncası yoktur.

 • Kaç seansta bronzlaşırım?

Bu tamamen kişiden kişiye değişen bir durumdur. Ortalama olarak, normal-buğday tenli kişiler 3 seansta çevreleri tarafından farkedilecek derecede renk alırlar.Ancak kalıcı olması için 5 seansı düzenli şekilde tamamlamak gerekmektedir. Daha beyaz tenli kişilerde bu sayı 6-7 seans olabilir. Düzenli olarak gelinen ilk renk alma seanslarından sonra (ki ortalama 5 seanstır) 2 veya 3 haftada bir alınan koruma seansları yeterli olacaktır.Unutmayın! Önce sağlığınız, sonra görsellik!

 • Genelde çok rahat bir şekilde renk alırken, neden bazen solaryumda renk almakta zorlanıyorum?

İşte bu da çok karşılaştığımız sorulardan biri. Vücudun cok yorgun olduğu dönemlerde solaryumda renk almak da bir o kadar zorlaşır. Unutmayın ki vücut bir organizma.Ve bu organizma herşeyden etkilenir. Nasıl ki stresten etkilenip saçlarımız dökülüyorsa, aynı şekilde stresten etkilenip bronzlaşamama gibi sorunlarımız da olabiliyor.

Aşırı stres, uykusuzluk ve yorgunluk kişilerin renk almasını geciktirir. Örneğin düğün öncesi yoğun bir hazırlık dönemi yaşayan gelinlerin, sinav stresiyle boğuşurken saatlerce uykusuz kalan öğrencilerin, iş yoğunluğu dolayısıyla dinlenmeye vakit bulamayan çalışanların bu problemle çok sık karşılaştığına şahit oluyoruz.

4 Yorum “Solaryum Hakkında Sıkça Sorulan Sorular”

 1. ilda
  17:34 ,Mart 4th, 2011

  gunde 1 seyans olmak uzere hergun solaryuma gırmemın bı zararı olabılırmı?

 2. hülya
  19:19 ,Mayıs 4th, 2011

  yatarak girilen solaryum makinalarında vücudun heryerinin aynı renk olması duruş şekli nasıl olmalı.

 3. nesrin coşkun
  15:05 ,Mayıs 15th, 2011

  solaryuma girmek istiyorum yüzümün rengi buğday tenli ve kırmızı yüzlüyüm solaryuma girdiğimde geçer mi acaba kırmızılıyı ve izler.

 4. zehra
  09:32 ,Mayıs 1st, 2013

  Ben solarium a en fazla 5 seans girdim 1 ay sonrasında denize girdiğimde 3 günde karardım ki gölgede kalmama rağmen ve şimdi evlendim ve bir oğlum oldu emziriyorum tatilede ağustos eylül gibi çıkacagiz o zaman oğlum 8-9 aylık oluyor ki şu zamana kadar hep anne sütü aldı bende oğlum 8-9 aylıkken girmeyi düşünüyordum ama hep aklımda soru işareti var zararı ne olabilir emzirirken solariumun ? Yorumlarınız için şimdiden teşekkür ederim..

Yorum Yazınız.