Yüz Gerdirme Estetiği

admin , Şubat 17, 2009 Yazdı

Yüz Gerdirme

Yüz gerdirme ameliyatları sadece fazla derinin çıkartıldığı klasik yüz gerdirme, fazla derinin çıkarılması ile birlikte SMAS adı verilen yüzün yüzeysel kas zarının da gerildiği kompozit yüz gerdirme (bu ikisinin kısa ve uzun izli versiyonları var) ve kemik zarı altından yüzün tüm kas ve doku kitlesinin kaldırıldığı ve sarkmış dokuların eski yerlerine çekildiği subperiostal yüz gerdirme(endoskopik yüz gerdirme) olmak üzere 3 kategoride sınıflandırılır. Aslında bu ayrı ayrı tanımlama bu gün geçerliliğini yitirmiştir. Çünkü modern yaklaşımlarda yüz 3 boyutlu olarak tüm anatomik planlar ayrı ayrı değerlendirilmekte ve tedavi edilmektedir.

Yüz gerdirme Ameliyat tekniği
Ameliyat tekniği hastanın ihtiyacına göre her hastada değişmektedir. Yüze 3 boyutlu yaklaşım imkanı veren Endoskopik yöntemler geliştirildiğinden beri artık klasik yüz gerdirme ameliyatları çok daha az yapılmaktadır. Ben endoskopik tekniği tercih ediyorum. Giriş yerleri şakak bölgesi saçlı deriden olduğundan bu ameliyata izsiz denebilir. Endoskopik yöntem özellikle yüzün 2/3 üst kısmı ( yanaklar, göz çevresi, kaşlar, alın) için mükemmel ve doğal sonuçlar veren ideal bir tekniktir. yüz derisi çok gevşemiş bir kısım hastada saçlı derideki kesi kulak önüne doğru 4-5 santim daha uzatılarak yüz derisi de gerilebilir. Bu yöntem de bazen hasta tarafından bile farkedilemeyecek kadar izsiz bir yöntemdir. Eğer boyun derisinde de ileri derecede sarkma var ise bazen kısa bir izle kulak önü ve arkasına uzanan bir kesi gereklidir. Bu durumda da izler farkedilmeyecek kadar azdır.

Endoskopik yüz gerdirme:

Ameliyat süresi: 2,5-3 saat

Anestezi: genel anestezi

Hastanede yatış süresi: 0-1 gün

Ameliyat sonrası ağrı: Kontrol edilebilir miktarda(baş ağrısı) 1. gün

Pansuman: Ertesi gün drenler alınıyor bir miktar ağrı olabilir. Sargılar varsa 3.gün çıkartılıyor. Bunun dışında pansuman yok ve sargı açıldıktan sonra ya da sargı yoksa 2. gün banyo yapılabiliyor.

Şişlik-Morluk: genellikle orta düzeyde şişlik ve nadiren göz çevresinde morluk. Bazı kişilerde ve ilave uygulamalar varsa(blefaroplasty, Rhinoplasty) 10-12 günde iyileşen morluklar olabilir.

Dikişler: Dikişler kendiliğinden eriyen dikiş olduğundan dikiş alınmıyor.

İyileşme süreci: 7-10 içinde işinize dönebilirsiniz, ve yaklaşık 15 gün sonra ameliyatın tüm izleri silinecektir. Yanaklarınız başlangıçta olduğundan daha şişkin ve göz çevresi ve kaşlarınız daha çekik duracaktır. Üst dudağınızda bir miktar uyuşukluk ve çekilmeler olabilir. 1. ayın sonunda çevrenizden olumlu tepkiler almaya başlayacak ve aynada kendinizle daha barışık hale geleceksiniz. Bu arada tamamen normal rutininize dönebilri ve spor yapabilirsiniz.Yaklaşık 3. ayın sonunda ameliyatınız ödem ve uyuşukluklar tama yakın kaybolacak ve normale dönmüş olacaksınız.

Yorum Yazınız.