Kansere 20 Önlem

admin , Mart 16, 2009 Yazdı

Kansere karşı 20 sağlık kalkanı

Herkesin rahatlıkla uygulayabileceği bir yöntemle en tehlikeli hastalığa karşı sağlık kalkanı oluşturabiliriz.

* Etinizi koyu bir sosla kaplayın: Sosla kaplayarak kimyasalların oluşumunu büyük ölçüde önlersiniz. Etinizi ızgaradan önce biraz fırında pişirin.

* Sarımsak çok önemli: Sarımsak kansere karşı bağışıklık sisteminin doğal savunmasını harekete geçiren sülfür bileşeni içerir. Aynı zamanda tümörün ilerlemesini yavaşlatma potansiyeline sahiptir.

* D vitamini ve kalsiyumu aynı anda alın: Bu ilaveler kolon poliplerini (kolon kanseri için risk faktörü) azaltıyor.

* Bol bol su için: Günde 8 bardaktan fazla su içmek özellikle kolon kanserine yakalanma riskinin yüzde 65 oranında düşürdüğü bulundu.

* Multivitamin alın: Her gün vitamin ve minerallerin ideal oranlarda tüketilmesi bağışıklık sistemi fonksiyonunu geliştiriyor.

* Kivi yiyin: İçerdiği C ve E vitaminleri, lütein ve bakır sayesinde kanserle savaşan antioksidanlardandır.

* Akşam yemekten sonra 30 dakika spor: Yürüyüş göğüs kanseri riskini azaltıyor. Haftada 4 saat yürümek ise pankreas kanseri riskini düşürüyor.

* Aşırı yağlı hayvansal proteinlerden kaçının: Hayvansal proteinli gıdaları fazla tüketen kadınlarda non-Hodgkin’s lenfoma gelişme riski fazla oluyor.

* Domates ve zeytinyağı: Domatesteki likopen kolon, prostat ve mesane kanserine karşı vücudu koruyor. Zeytinyağı ise likopenin emilmesi için vücuda yardım ediyor.

* Taze limonata: Narenciyeler ağız, boğaz ve mide kanseri riskini yarı yarıya azaltıyor.

* Maydonozun etkileri: A ve C vitamini ile demir, kükürt, fosfos ve mangan elementleri deposu olan maydanoz sindirimi kolaylaştırıyor.

* Lahana ve turşusu:
Lahana turşu yapılırken fermantasyon süreci kanserle savaşan enzimleri harekete geçiren ‘sulforaphane’ isimli kimyasal ve indol gibi bileşenler üretiyor.

* Giysiler: Birçok kuru temizlemeci halen hayvanlarda böbrek ya da karaciğer tahribatına neden olduğu tespit edilen perchloroethylene isimli bir kimyasal kullanıyorlar.

* Tütsülenmiş gıdalar: Kansere davetiye çıkartıyor.

Brokoli tüketin
Brokoli de kanseri önleyen çok önemli bir gıdadır. Ancak, brokoliyi mikrodalgaya koyduğunuzda sebzenin kanser önleyici etkisini yüzde 97 yok etmiş olursunuz.

Çay deyip geçmeyin
Yeşil çayın iyileştirme gücü Asya’da binlerce yıldır biliniyordu. Uzmanlar, yeşil çayda bulunan EGCG olarak isimlendirilen kimyasalın çok güçlü bir antikanser bileşeni olduğunu söylüyorlar.

Kahvaltıda yaban mersini
Antioksidan ve anti kanserojen olan yaban mersini, kansere neden olan serbest radikalleri yeniyor.

Enginar farkı
Enginar, kanseri önlemede bir antioksidan olan ve karaciğer hücrelerini koruyucu, onarıcı bir flavonoid olan silymarin içeriyor.

Patates ve cips yemeyin
Bunun yerine patates püresini tüketin. Yiyeceklerin ısıtılması sırasında ortaya çıkan akrilamit maddesi kansere yol açıyor.

Salataya taze soğan
Fazla miktarda kuru soğan prostat kanseri riskini yüzde 50 azaltabiliyor. Ancak, çiğ olarak ya da çok az pişirildiği zaman etkisi güçlü oluyor.

Yorum Yazınız.