Her Üzüm Tanesi Birer Enerji Deposu

admin , Şubat 3, 2009 Yazdı

Klasik üzüm kürünü hepimiz biliyoruz: Gün içinde tüketilen 500 gr. üzüm hem sağlıklı oluşu hem de fazla kalori içermemesiyle özellikle diyetlerde en sık önerilen meyveler arasındadır. Ayrıca üzüm barsakları temizleyici özeliğinin yanı sıra zayıfla­tıyor ve vücuda boşaltım kolaylığı sağlıyor. Üzüm salkımındaki her bir üzümün gerçek birer enerji de­posu olduğunu biliyor muydunuz?

Bu tatlı  meyve taneleri A,B,E ve C vitaminlerinin dışında fosfor, kalsiyum, demir ve magnezyum gibi değerli maddeler içeriyor. Buna karşın bileşimindeki sınırlı yağ oranı sağlık ve güzellik için mükemmel bir kombinasyon oluşturuyor. Bolca üzüm tüketmenin vücudun kendi bağışıklık ve sinir sisteminin düzene girmesine yardım ederken duyu organlarının da fonksiyonlarını düzenleyecek kadar geniş bir etkisi bulunuyor. Üzümün faydalarından sadece yiyerek değil içerek de aynı oranda yararlanabilirsiniz.

Tatlı üzüm suyu yorgunluk ve konsantrasyon zayıflıklarında vücuda ihtiyacı olan enerjiyi sağlıyor. Düzenli ancak ölçülü alımında ise böbrek taşı oluşumunu önemli ölçüde azaltırken, kalp krizi riskini de düşürüyor. Kanın damarlarda daha hızlı akmasını sağlayarak sinir sistemini aktive etmesi ve elde edilen antioksidanların da erken yaşlanmayı ge­ciktirdiğini de eklemek gerekiyor. Ama dikkat! Günde 1-2 bar­daktan fazla şarap tüketmemekte fayda var. Üzümün çekirdeğinden elde edilen yağ, güzel tadıyla özellikle gurmelerin de gözdeleri arasında.

Mükemmel bir lezzeti var ayrıca içeğindeki değerli maddeleri kaybetmeden 190 dere­ceye kadar ısıtılabiliyor. Üzümün bileşimindeki maddelere hücreleri serbest radikallerden koruyan E vitaminini eklerken kalp ve kan dolaşımı üzerinde etkili olan doymamış yağ oranı bakımından da zengin olduğunu hatırlatmak lazım.

Üzüm çekirdeği yağı kozmetik alanında da kozmetik ürünlerinin en önemli maddelerinden biri olarak sıkça kullanılan bir maddedir. Üzüm çekirdeğindeki polifenol, antioksidan özelliğiyle insan organizmasında özellikle de ciltte serbest radikallerin verdiği zararları nötralize ediyor. Dış etkenlere karşı oluşturdukları setle aynı zamanda erken yaşlılık belirtilerine de savaş açıyor.

Üzümdeki polifenoller bazı nemlendirici kremlerin bileşiminde kokteyl olarakda yer alıyor. Üzüm çekirdeği yağı da nem deposu özelliğiyle birçok temizleme ürünü ve kremlerde cilde pü­rüzsüzlüğünü kazandırıyor. Üzüm çekirdeklerinden elde edilen doymamış yağ asitleri ise olgun ciltlerin en önemli yapıtaşlarıdır.

Yorum Yazınız.